CE 48V600AH Stackable LiFEPO4 Lithium Battery With 6KW Invertor For RV & Energy Storage (SAK58730)
THE ESTIMATED DELIVERY DATE FOR THIS ITEM IS BETWEEN: - . FINAL PRICE: NO EXTRA FEES AT CHECKOUT!
  • No Sales Tax Outside California!
  • Full Warranty Included
  • Free Lifetime Customer Support
FEATURES
  • With an impressive capacity of 48V 150Ah, these batteries offer long-lasting power for a variety of applications, ensuring a reliable and efficient energy solution that meets your needs.
Standard Charge Voltage: 58.4V
Nominal Voltage: 51.2V
Discharge Cut off Voltage: 40.0V
Storage Temperature: 10~45°C
Nominal Capacity: 150 AH
Max Charge Current: 100A
Energy: 30.72 KWH
Max Constant Discharge Current: 100A
Peak Discharge Current: 120A @ 30S
MPPT Controller: 60A
Charge Temperature: 0~60°C
Weight: 628 LBS
Discharge Temperature: -20~60°C
Cycle Life: 6K+ Cycles
Standard Charge Current: 50A
(1) 4 Sets CL48-150S Battery + IV6000 Inverter, (1) User Manual
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%